Mýty o účinné ochraně

  S pravidly a možnostmi účinné ochrany před nárazy do skel se můžete seznámit ZDE

V současnosti se traduje mnoho mýtů o funkčnosti, v současnosti používaných,  „ochran“ ptáků před nárazy do prosklených částí budov.  O tom, jak tato opatření „fungují“ svědčí i fakt, že po ničení přirozeného životního prostředí jsou právě nárazy do skel druhou nejčastější příčinou úmrtí ptáků způsobené člověkem.

Díky špatným nebo žádným opatřením zahyne v Evropě při nárazech do skel neuvěřitelných 100 milionů ptáků ročně. Pro představu je to 5x více, než při úrazech ptáků na drátech vysokého napětí a 10 x více než kolik jich uloví domácí kočky.

prosklená zastávka MHD bez funkčních opatření připraví o život mnoho ptáků foto: DESOP

Toto jsou nejčastější mýty o funkční ochraně:

Siluety dravců.

Osamělá silueta samolepky dravce ptáky nezastraší ani neochrání. Na tvaru samolepky vůbec nezáleží. Jen dostatečné množství samolepek v jakémkoliv tvaru pomůže ptákům registrovat okno jako nebezpečnou překážku

České dráhy stále věří, že jeden dravec funguje - foto ČSO

Samostatná samolepka jakéhokoliv tvaru (vč. speciálních samolepek s UV efektem)

Osamocená samolepka nalepená na okně, ptáky nezastraší. Jedna samolepka pokrývá velmi malou plochu okna, a tak ptáky dostatečně neupozorní  na hrozící nebezpečí.

I tomuto vrabci jedna silueta život nezachránila foto: DESOP

Silueta sovy

Ptáci velmi rychle poznají, že pro ně, obvykle plastová, silueta sovy není hrozbou.  Tento typ odstrašování je pro ochranu ptáků před kolizí se sklem neúčinný.

Magnetické pole

Některé odpuzovače ptáků využívají magnetické pole, které teoreticky naruší geomagnetickou orientaci ptáků a přinutí je vyhnout se okolí odpuzovače. Tato  metoda je však naprosto neúčinná pro ochranu před nárazy do skla