Samolepky - obrazce s ÚV efektem

Vědeckými výzkumy dokazují,  že ptáci vidí ultrafialové (UV) světlo - část světelného spektra, která je lidským okem neviditelné.  Ptáci tuto schopnost vnímání UV světla využívají v každodenním boji o přežití v přírodním světě,  při hledání potravy, námluvách, reprodukci... Ptáci jsou schopni detekovat odražené UV záření z peří ostatních ptáků, z různých bobulí a semen, z křídel hmyzu, ve výkalech a moči některých drobných hlodavců.

Stejný UV koncept využívají UV samolepky, které nabízí  Zelené domácnost.com

Tyto samolepky různých tvarů dokážou odrážet UV světlo, takže ptáci je vidí jako jasně viditelné svítivé objekty. Pro lidi však zůstávají téměř neviditelné. To umožňuje jejich využití všude tam kde by běžná samolepka rušila. Tyto samolepky nijak neruší, téměř neomezují propustnost světla, ani pohled oknem ven.  Přesto zajišťují velmi dobrou ochranu ptáků.

Některé druhy těchto samolepek jsou opatřeny lepem, jiné jsou tzv. statické. To znamená, že je můžete opakovaně odlepovat a znovu nalepovat. Doporučená instalace je na venkovní stranu prosklené plochy, kdy je zajištěn maximální ochranný efekt pro ptactvo.

I u těchto samolepek platí pravidlo ideálního rozmístění 10 cm od sebe

Testy prokázaly, že i jen jedna UV samolepka nalepená na okně běžné velikosti snižuje počet nárazů ptáků na okno o 20%.

Schopnost odrážet UV světlo začne po čase postupně klesat v souvislosti na umístění. Proto se doporučuje jejich obměna po cca roce až roce a půl (záleží jak je plocha osvícena sluncem, na jižní straně "šisnou" rychleji, než na méně osluněných místech).

Video o UV samolepkách  v angličtině ZDE

 UV samolepky můžete zakoupit ZDE