Proč ke střetům dochází

  S mýty ohledně ochrany ptáků před nárazy do skel se můžete seznámit ZDE

  S pravidly a možnostmi účinné ochrany před nárazy do skel se můžete seznámit ZDE

V současnosti se sklo stává stále častěji používaným stavebním materiálem. Velké skleněné plochy se využívají nejen na velké kancelářské objekty, ale třeba i na obchodní plochy nebo osluněné části nových  pasivních rodinných domů. Přitom tyto plochy, ale i běžná okna, představují pro ptáky smrtelné nebezpečí, pokud nejsou doplněna vhodnými bezpečnostními opatřeními.

Tohle zmátne člověka, natož ptáka - Raiffeisen pojišťovna - Foto ČSO

Letící pták totiž v prosklené ploše nevidí překážku, ale naopak zrcadlící se krajinu. Plochu proto považuje za prostor vhodný k průletu. Toto riziko se ještě zvyšuje s použitím „zrcadlového“ skla, využitím rohových oken nebo oken za sebou.

Architektonicky možná zdařilé, bohužel pro ptáky smrtelně nebezpečné foto: DESOP

Volný průlet? Bohužel ne Foto ČSO

S postupným nárůstem využití skla v lidských stavbách, ale i  rozmachem lidské výstavby do ptačích migračních koridorů, se proto nelze divit, že počty ptáků zabitých nárazy do skel neustále rostou.

Prosklené plochy tohoto pasivního domu jsou pro ptáky velmi nebezpečné

Ptáci však nejsou v nebezpečí jen v migračních koridorech, ale i ve městech či vesnicích, kam létají za potravou nebo hnízdit. Často i jen malý otevřený pařník na pěstování zeleniny na zahradě, bez účinné ochrany, ukončí život mnoha ptákům. Rozhlédněme se kolem sebe a podívejme se, kolik takových pastí jsme každý z nás  pro „své“ ptáky nevědomky přichystal.

Naštěstí řešení existují!