Střety ptáků se skly

Statisíce ptáků ročně zahyne v ČR z důvodu nárazu do prosklených ploch.  Nejedná se jen o známé příklady nárazů do nezabezpečených prosklených protihlukových stěn. Stejně často narážejí ptáci do daleko menších skleněných ploch na rodinných domcích, panelových domech, školách, administrativních budovách, zastávkách hromadné dopravy ale i na kůlnách, sklenících, pařnících…

Ve sklech se často zrcadlí okolí, ptáci proto sklo nemají šanci vidět foto: Wildlife World

A právě na tyto menší prosklené plochy, většinou v soukromém vlastnictví, se zde zaměříme. Účinná opatření musí být totiž trochu rozdílná oproti liniovým stavbám.  Nelze totiž asi předpokládat, že si majitel polepí okna v obýváku tak, aby musel celý den svítit nebo že po instalaci ochrany bude jeho dům připomínat zamřížované vězení – nejúčinnějším řešením jsou totiž proužky přes celou plochu okna s mezerami jen cca 10 cm. Ale nezoufejme, existují i jiná decentnější řešení, využitelná na prosklených plochách v domech nebo bytech.

I tento jestřáb lesní zahynul zbytečně foto FLAP

Seznámíme vás zde s přehledem takových řešení, ale i s mýty, které se kolem účinné ochrany tradují. V dalších kapitolách webu najdete výrobky, které můžete zakoupit v internetovém obchodě Zelená domácnost.com, ale i tipy na ochranu, kterou si, při troše šikovnosti a času, můžete snadno udělat sami.

Jeden den na jedné zastávce foto DESOP